Warning: ob_start(): output handler 'ob_gzhandler' conflicts with 'zlib output compression' in /home/kaanturk/public_html/index.php on line 0
HDP 10 maddelik silah bırakma şartlarını açıkladı
GÜNDEM:
HDP 10 maddelik silah bırakma şartlarını açıkladı
Bugün Başbakanlık Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde HDP heyeti ve Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan bir araya gelerek çözüm süreci hakkında önemli bir görüşme yaptı.

Başbakanlık Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleşen toplantı saat 11:00’da basına kapalı olarak başladı. Toplantıya Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, İçişleri Bakanı Efkan Ala, HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken katıldı. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantı yaklaşık yarım saat sürdü. 

Toplantı sonrasında Sırrı Süreyya Önder açıklamalarda bulundu. Sırrı Süreyya Önder çözüm sürecinin oldukça olumlu ilerlediğini belirterek: "Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana süre gelen demokratikleşme sorunları ve son 30 yılda 40 binden fazla insanımızın yaşamına mal olan Kürt meselesinin çözümü için yürütülen Çözüm Süreci çalışmalarında tarihi bir karar sürecinin eşiğinde bulunmaktayız" ifadelerini kullandı.


Barış ve demokratik bir çözüm elde etmek için barış sürecinin son zamanlarına geldiğini belirten Önder: “Bugüne kadar ki egemen devlet zihniyeti bu meseleyi salt iktidarlaşma aracı olarak düşünülmüş ve kör şiddetin kurbanı haline getirilmekten çekinmemiştir. Dolayısıyla çözümün barış ve evrensel demokrasiyle bağı sağlıklı kurulmadıkça, kurmaya çalıştığımız demokratik barışın devlet ve toplum yarışında; haktan, adaletten ve eşitlikten bir yana dönüşüm sağlaması düşünülemez. Bu itibarla süreç, cumhuriyet tarihi boyunca varlıkları yatsınan ve dışlanan tüm unsurların özgür ve eşitçe tanınması ve yeni norm sisteminde kendileri olarak yer almalarıyla gelişmek durumundadır. Tarihin bizlere yüklediği büyük sorumluluk; çözümünde, çözümsüzlüğünde salt bizim toplumlarımızla ilgili olmayıp, tüm bölgeyi hatta dünyayı etkileyen bir muhtevası olmasıdır. Bölgenin 100 yıllık dengeleri alt üst olurken, küresel ve bölgesel zorbalıkların yol açtığı algısal ve iradesel yaklaşımlar, evrensel insani değerler ölçüsünce geliştirilerek aşılmalıdır" şeklinde konuştu.

PKK terör örgütünün bahar aylarında olağanüstü kurulu toplayarak silah bırakması konusunda çağrı yapan Sırrı Süreyya Önder: "Bütün bu belirlemelerin ışığında zaman zaman aksamalar ve kırılmalarla yürütülen diyalog süreci, resmi, ciddi ve sorumlu bir aşamaya gelmiş bulunmaktadır. Süreçte gelinen aşamaya ilişkin Öcalan’ın temel belirlemesi şudur; Bu 30 yıllık çatışma sürecinin kalıcı barışa götürürken demokratik bir çözüme ulaşmak temel hedefimizdir. Asgari müştereğin sağlandığı ilkelerde silahlı mücadeleyi bırakma temelin, stratejik tarihi kararı vermek için PKK’yi bahar aylarında olağanüstü kongreyi toplamaya davet ediyorum. bu davet silahlı mücadelenin yerini demokratik siyasetin almasına yönelik tarihi bir niyet beyanıdır" değerlendirmesinde bulundu.


Çözüm süreci konusunda toplantıda konuşulan 10 maddelik bildiriyi okuyan Önder, bu maddelerle isteklerini kamuoyuna duyurmuş oldu. Okunan maddelerde şu ifadeler yer aldı:

"1- Demokratik siyaset tanımı ve içeriği.

2- Demokratik çözümün ulusal ve yerel boyutlarının tanımlanması.

3- Özgür vatandaşlığın, yasal ve demokratik güvenceleri.

4- Demokratik siyasetin devlet ve toplumla ilişkisi ve bunun kurumsallaşmasına yönelik başlıklar.

5- Çözüm sürecinin sosyo ekonomik boyutları.

6- Çözüm sürecinde demokrasi güvenlik ilişkisinin, kamu düzenini ve özgürlükleri koruyacak şekilde ele alınması.

7- Kadın, kültür ve ekolojik sorunların yasal çözümleri ve güvenceleri.

8- Kimlik kavramı, tanımı ve tanımlanmasına dönük çoğulcu demokratik anlayışın geliştirilmesi.

9- Demokratik cumhuriyet, ortak vatan ve milletin demokratik ölçütlerle tanımlanması, çoğulcu demokratik sistem içerisinde yasal ve anayasal güvencelere kavuşturulması.

10- Bütün bu demokratik hamle ve dönüşümleri içselleştirmeyi hedefleyen yeni bir Anayasa."

Son olarak HDP heyeti olarak barıştan ve demokrasiden yana olduklarını belirten Önder, çözüm sürecinin her zamankinden fazla barışa yakın olduğunu belirtti. Sırrı Süreyya Önder konuşmasının sonunda gelişmelerin herkese hayırlı olmasını dilediklerini iletti.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

15 Temmuz Şehitler Anıtı Açılış Tarihi...
Yaklaşık bir sene önce yaşanan darbe girişiminin ardından Boğaziçi Köprüsü'nün adı 15 Temmuz...

Haberi Oku